Fanları Yüzde Yüz Çalıştırma, Windows

Merhaba bilgisayarınız fazlası ile ısınıyor olabilir fanları yüzde yüz çalıştırma zor olmayacak fakat hep fanların yüzde yüz çalışması bilgisayarımıza zarar verebilir. Bilgisayar ile ilgili makalelerimiz!
Windows fanları yüzde yüz çalıştırma sebebimiz bilgisayarımız eğer çok fazla ısınıyorsa ısınıp kapanıyorsa bu sorunları çözebilir oyunlarda fps sorununu önleyebilir. Windows ısınma sorununu ben bir çok kez yaşadım bilgisayarım ısınıp kapandı ama ben bu yöntem ile sorunumu çözdüm.

Windows fanları yüzde yüz çalıştırmamız bize ne gibi sorunlar yaratır diye düşünüyorsanız yaratacağı sorunlar bilgisayarın çok fazla tozlanması ve fanların daha hızlı eskimesine neden olacaktır bu yüzden fanları yüzde yüz çalıştırmak yerine otomatikte bırakırsak kendisi ısınmasını önleyecektir

Windows Bilgisayarım Isınıyor

ilk yöntem

 1. Virüs programı indirin (eset antivirüs vb.)
 2. Tüm virüsleri temizleyin
 3. disk temizleme yapın
 4. disk birleştirme yapın

ikinci yöntem

 1. Pil simgesine sağ tıklayın
 2. Pil ayarları kısmına tıklayın
 3. Plan ayarlarını değiştir kısmına tıklayın
 4. Pil ayarlarını değiştir kısmına tıklayın,
 5. İşlemci güç yönetiminden minimum ve maksimum işlemci güç yönetiminin hepsini 1 yapın sistem soğutma politikasının ikisini de aktifleştirin

üçüncü yöntem (fanları yüzde yüz çalıştırma)

fanları yüzde yüz çalıştırma

Bu yöntemi kendimde aktif bir şekilde kullanmaktayım başlıkta da belirttiğim gibi bu yöntemde fanımızın yüzde yüz veya otomatik ısındığında ayarlanan bir şekilde ayarlamaya çalışacağız.

 1. github sitesinden programı indiriyoruz
 2. programı kurduktan sonra bilgisayarımızın modelini giriyoruz sonra enabled seçeneğine tıklıyoruz ve fanı en sona getiriyoruz bu işlem otomatik fan hızı yapar ama isterseniz yüzde yüz de yapabilirsiniz (tavsiye etmiyorum)
 3. eğer listede bilgisayarınızın modeli yok ise programı açık iken cmd’ yi açıyoruz ve bu komutları giriyoruz “nbfc.exe config –recommend” bu komutlar bilgisayarımıza en yakın modeli verir bu modeli programa giriyoruz ve bilgisayarımızın ısınmasını önlüyoruz.

Yukarıdaki yöntemlerin 2. ve 3. olanını ben kullanıyorum notebook! um önceden kapanıyordu veya kasıyordu bu yöntemler sayesinde çözdüm sizde deneyerek görebilirsiniz.
TAVSİYELER

 • masaüstünde klasör oluşturarak fazla metaryelleri önleyin widget kullanmayın
 • gereksiz artık işinize yaramayan programları kaldırın
 • bilgisayar özelliklerinden bilgisayarınızı en iyi performans için ayarlayın