Wi-Fi, 20 Yılda En Büyük Yükseltmesini Alıyor

Birkaç ay içinde, dolaşmak için çok daha fazla Wi-Fi olacak. Federal İletişim Komisyonu bugün, lisanssız kullanım için 6GHz bandında bir dizi spektrum açmak için oy kullandı – yönlendiricinizin 2.4GHz ve 5GHz bantları üzerinden yayın yapmasına izin veren aynı yasal düzenleme.

Bu, yönlendiricilerin Wi-Fi sinyallerini yayınlamak için kullanabileceği daha fazla açık hava dalgası ( çok daha fazlası) olduğu anlamına geliyor.

Yeni spektrum bu yılın ilerleyen saatlerinde resmi olarak işletmeye açıldığında, yeni nesil cihazlardan daha hızlı ve daha güvenilir bağlantılara dönüşmesi gerekiyor.

Bu, FCC’nin 1989’da Wi-Fi için yolu açtığı için en büyük spektrum ekidir, bu yüzden büyük bir anlaşma.

Yeni spektrum temel olarak yönlendiriciler ve diğer cihazlar için kullanılabilir alan miktarını dört katına çıkarır, bu nedenle bundan faydalanabilecek herhangi bir cihaz için çok daha fazla bant genişliği ve çok daha az girişim anlamına gelir.

Wi-Fi’nin uygulanmasını denetleyen endüstri destekli bir grup olan Wi-Fi Alliance’ın pazarlama lideri Kevin Robinson, “Geçmişinde bulunduğumuz 20 yıldır Wi-Fi spektrumu hakkındaki en anıtsal karar” -Fi, oylama öncesinde söyledi.

Cihazların 2020’nin sonunda 6GHz Wi-Fi’yi desteklemeye başlaması bekleniyor, bu yüzden uygulaması çok uzakta değil. Vardığında, “Wi-Fi 6E” adı altında markasını görmeyi bekleyin.

İşte ne bekleyeceğimiz hakkında şimdiye kadar bildiğimiz şeyler.

[baslik]BU KÖTÜ Wİ-Fİ’IMI NASIL DÜZELTİR?[/baslik]

Wi-Fi ağınıza bağlanmada sorun yaşadıysanız, sorunun spektrum tıkanıklığı olması iyi bir olasılıktır. Aynı frekans bandı üzerinden bağlanmaya çalışan çok fazla cihazınız olduğunda, bazı cihazlar düşürülmeye başlar.

Bu nedenle, bölgenizdeki yakındaki Wi-Fi ağlarının uzun bir listesini görürseniz, bağlantınız daha yavaş ve daha az güvenilir hale geliyor olabilir. Bilgisayarınızın geçmesi için çok fazla rakip sinyal var.

6GHz Wi-Fi, bu sorunu çözmek için uzun bir yol kat edebilir. Yönlendiricilerin kullanması için sadece yeni bir hava dalgası yığını değil, bazı mevcut Wi-Fi kanallarında olduğu gibi çakışan sinyaller gerektirmeyen geniş bir alan sunar.

Yeni spektrumda en fazla yedi maksimum kapasiteli Wi-Fi akışının eşzamanlı olarak yayınlanması ve birbiriyle etkileşime girmemesi için yeterli alan vardır – hepsi daha önce mevcut olan spektrumlardan herhangi birini kullanmadan.

Biraz daha spesifik olmak gerekirse, FCC 6GHz bandında 1.200MHz spektrum açıyor. Son yirmi yıldır, Wi-Fi yaklaşık 400MHz spektrumda çalışıyor ve mevcut tüm kanalların bu sınırlı alanda ayrılması gerekiyordu.

6GHz bandındaki kanalların her birinin boyutu 160MHz olmalıdır. Mevcut boyutta sadece bu boyuttaki iki kanal mevcut hava sahasına sığabiliyordu.

[baslik]6GHZ Wİ-Fİ NEDİR?[/baslik]

Wi-Fi, herkesin kullanabileceği açık hava dalgaları üzerinden yayın yaparak çalışır. Bugün, iki bant üzerinde çalışıyor: 2.4GHz ve 5GHz. Şimdi üçüncü bir bant ekliyoruz, 6GHz.

[baslik]GELENEKSEL Wİ-Fİ İÇİN KULLANILABİLİR ALANI DÖRT KATINA ÇIKARIN[/baslik]

Sayılar bir fark yaratır (2.4GHz daha uzağa seyahat eder, ancak 6GHz verileri daha hızlı iletir), ancak asıl önemli olan kullanılan belirli frekanslar değildir, ancak hava dalgalarının ne kadar büyük olduğu mevcutturişte bu yüzden 6GHz özellikle heyecan verici:

Bu yeni grup geleneksel Wi-Fi’nin kullanabileceği toplam alanı dört katına çıkarıyor.

Derhal, bu, apartmanınızda 6GHz yönlendirici alan ilk kişi sizseniz, bağlantının gidebildiği kadar büyük yaşayacağınız anlamına gelir, çünkü kimse sizinle rekabet etmeyecektir.

Ancak 6GHz yönlendiriciler bundan birkaç yıl sonra daha yaygın hale gelse bile, daha geniş spektrumun sinyallerin bugün kullandığımızdan daha hızlı ve daha güçlü kalmasına izin vereceği umudu.

Robinson, “Beş yıl sonra bugün olduğumuz pozisyonda olmayacağız” dedi.

BU, Wİ-Fİ’Yİ DAHA HIZLI HALE GETİRECEK Mİ? TÜR

Teknik olarak, 6GHz Wi-Fi, 5GHz Wi-Fi ile aynı teorik en yüksek hıza sahiptir: 9.6 Gbps, Wi-Fi 6 standardı altında sunulan maksimum , mevcut Wi-Fi sürümü.

Hâlâ gerçek hayatta bu hızı elde edemezsiniz, ancak yeni hava dalgaları hızınızı artırmanıza yardımcı olmalıdır. Çünkü 5GHz’de sınırlı spektrum, Wi-Fi sinyallerinin genellikle olabildiğince büyük olmadığı anlamına gelir.

6GHz’de, yönlendiricilerin geçerli maksimum izin verilen kanal boyutunda yayınlayacağı varsayılır, bu da daha hızlı bir bağlantı anlamına gelir.

[post_kaynak url=”https://www.theverge.com/2020/4/23/21231623/6ghz-wifi-6e-explained-speed-availability-fcc-approval” baslik=”https://www.theverge.com/2020/4/23/21231623/6ghz-wifi-6e-explained-speed-availability-fcc-approval”]