Vehbi Koç’un MEZARI Nasıl Çalındı ?

Hepinize merhaba. Türkiye’nin tarihi boyunca garip bir şeyler yaşanmadığı bir tane bile yılı yoktur. Ama içlerinden birisini oylamaya koysam, açık ara birinci gelir. 1996 yılı ve efsane nesli. 1996’nın son 6 ayında yaşanan olaylardan üçünü sayıcam sadece, çılgınlığı, dönüşümü anlamak için.

Kumarhaneler kapatıldı, susurluk kazası yaşandı ve refah partisi ilk kez ülkenin başına geçti Bütün bu karmaşa içinde bir tane olay ama beni çok daha fazla şaşırttı.

Vehbi Koç’un naaşının mezarından çalınması. Bu videoda da bu olayla ilgili ve toplumun 90’larda neden bu kadar çıldırdığına dair bir kaç teori üreticem. Hazırsanız başlayalım.

90’larda birisine ne kadar zengin olduğunuzu üç kelimeyle anlatabilirdiniz. “Vehbi Koç kadar” diyerek.

Vehbi koç’un zamanında Koç grubu ülkenin en büyük holdingine dönüştü, istanbula taşındı. Ama koç grubunun çok dikkat çektiği sadece iki dönem var. Birincisi Ali Koç’un Fenerbahçe başkanı olmasıdır, ikincisi de 1996’da Vehbi Koç’un bir gece mezarının çalınması.

Başta da dediğim gibi 90’lı yıllarda hemen her gün ilginç bir olayı gazeteden okuyabilirdiniz. Ben arada girip milliyet, hürriyet arşivlerine bakmayı severim.

En sık yaşanan olaylar şunlar:

Bankaların hortumlanması, kasayı boşaltıp kaçan veznedarlar, batan bankalar, saçma sapan değer kayıpları. Ve bunlar çok çok olağan hale gelmiş. Ama her gün yaşanan bu kadar büyük ekonomik sıkıntıların bütün topluma bir sonucu oluyor.

O yüzden Vehbi Koç’un mezarının neden çalındığını, ya da böyle bir olayın neden sadece 90’larda olduğunu anlamak için biraz dönemin ekonomisinden, toplumundan bahsedelim önce. Bu da bizi 80 Darbesine ve Özal’a götürecek.