USPS 1583 Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika’da bir adres kiralama hizmeti veya mail yönlendirme servisi almak istediğinizde sizden USPS 1583 formu doldurmanızı isteyeceklerdir. Bu formu doldurarak size hizmet sunacak kişiye o adrese gönderdiğiniz evrak ve kargoları açma, tarama, postalama ve yok etme yetkisini veriyor olacaksınız. Eğer size sadece formaliteden bir adres lazımsa ve kiraladığınız adrese herhangi bir belge veya kargo gelmesini planlamıyorsanız bu formu doldurup göndermek zorunda değilsiniz.

USPS 1583 Formu Nasıl Doldurulur?

İlk olarak bu websitesine gidin. https://about.usps.com/forms/ps1583.pdf

Açılan sitedeki pdf formunu bölümlerine üzerine tıklayarak doldurabilirsiniz. Bu işlem için harici bir web servisine ihtiyacınız yok.

 1. Birinci bölüme günün tarihini AY/GÜN/YIL formatında yazın. Örnek: 02/26/2020 yazınca sistem yılı sadece “20” olarak düzeltecek ve sonuç “02/26/20” şeklinde olacaktır.
 2. İkinci alana maili alacak kişi veya şirketin ismini yazacaksınız. Eğer adresi şirket adresi için kullanmayı planlıyorsanız, bu alana şirketiniz ismini yazın. Eğer şirket isminiz boşta ve siz bu işlemleri yapasıya kadar alınmayacağını düşünüyorsanız, formu şirket isminize göre doldurup, şirket kurulumunda kiraladığınız adresi kullanabilirsiniz. Örnek: “New World LLC” ya da “Cengiz Gok” şeklinde yazabilirsiniz.
 3. Üçüncü alanda “3a” bölümüne kiraladığınız adresin sokak kısmını yazın. “3b” bölümünde şehrin ismini yazın. “3c” bölümünde adresin bulunduğu eyaleti seçin. “3d” bölümünde ise adresin ZIP kodunu girin. ZIP kodu genelde 5 basamaklı olacaktır ama formda +4 basamak daha isteniyor. Bunun için adres hizmeti aldığınız yerden iletişime geçebilirsiniz ya da kiraladığınız adresi google’da aratıp son 4 zip kodunun ne olduğunu araştırabilirsiniz. Örnek: 3a: “304 S. Jones Blvd SUITE #500”, 3b: “Las Vegas”, 3c: “NV”, 3d: “89107–2623
 4. Dördüncü alanda “4a” bölümüne size hizmet sağlayan şirketin adını, “4b” bölümünde adresini, “4c” bölümünde şehrini, “4d” bölümünde eyaleti ve “4e” bölümüde ZIP kodunu yazınız. Örnek: 4a: “PhysicalAddress.com”, 4b: “304 S. Jones Blvd”, 4c: “Las Vegas”, 4d: “NV”, 4e: “89107–2623
 5. Beşinci alana yetki veren kişi olarak adınızı ve soyadınızı yazın. Örnek: “Cengiz Gok
 6. Altıncı alana başvuran kişi olarak adınızı ve soyadınızı yazın. Örnek: “Cengiz Gok
 7. Yedinci bölümünde ise kiraladığınız adrese gelen postaların sizin Türkiye’deki adresinize postalanması için kendi adresinizi yazacaksınız. “7a” bölümünde sokak, mahalle, apartman numarası, daire numarası ve ilçe bilgilerini girin, “7b” bölümüne şehir ve ülke bilgilerini girin, “7c” bölümünde eyalet seçimini olduğu gibi bırakın, “7d” bölümünde posta numaranızı girin ve sonuna 0000 ekleyin. Eğer bunu denerken sorun çıkarıyorsa bu adımı atlayın. Formu tamamladıktan sonra harici bir servis yardımı ile forma istediğiniz şekilde yazı ekleyebilirsiniz. “7e” bölümüne de telefon numarası yazınız. ABD numarası yazmanızı öneririz. Örnek: 7a: “Atatürk Mah. 305. Sk. Avcilar”, 7b: “Istanbul — Turkey”, 7c: “AL”, 7d: “34000–0000”, 7e: “(305) 462-1536”.
 8. Sekizinci bölümde sizden kimlik doğrulaması istemektedirler. Çoğu adres hizmeti sağlayıcı bu formun noter onaylı olmasını istemekte. Online noterler kullanabileceğinizi söyleyeceklerdir. Bu durum tam bir muamma. Bazı kişilerin notarize.com ile noter onayını yaptıklarını duydum lakin ben aynı şekilde denediğimde notarize.com benden SSN istedi. SSN numaram yok diyince, “size hizmet veremeyiz” dediler. Notarycam.com sitesinde aslında hizmet veriyorlar ama sekizinci bölümde sağlayacağınız bilgiler ile adres eşleşmesi yapamadıkları için sorun olabileceğini söylüyorlar. Sizden adres sağlayıcınıza “sağlanan kimlik kartı ve pasaport belgesi ile adres eşleşmesinin mümkün olmayacağını” söylemenizi ve onlardan onay(email ya da yazılı belge) almanızı istiyorlar. Onlar onay verirse online noter onayı yapabileceksiniz. Bu seçenekler dışında bu belgeyi yaşadığınız yerdeki bir notere imzalatabilirsiniz. Online olarak noter işlemini yapmayı planlıyorsanız bu bölümdeki alanları boş bırakabilirsiniz, alanlar noter tarafından doldurulacaktır. Ya da kendiniz şu şekilde yazabilirsiniz. Örnek: 8a: “Republic of Turkey Identity No #12345678910(Buraya TC numaranızı yazacaksınız)”, 8b: “Republic of Turkey Passport: #123456789(Buraya Pasaport numarası yazacaksınız.)”
 9. Dokuzuncu alanda ise şirket adresi olarak kullanmayı planlıyorsanız, “9a” bölümüne şirket ismi yazacaksınız. Bireysel kullanmayı planlıyorsanız boş bırakın. Örnek: “New World LLC”.
 10. Onuncu bölümde şirket adresi bilgilerini gireceksiniz. Bireysel olarak kullanmayı planlıyorsanız bu alanı boş bırakın. “10a” alanına sokak adresi, “10b” alanına şehir, “10c” alanına eyalet, “10d” alaına ZIP kodunu, “10e” alanına telefon numarası yazın. Örnek: 10a: “304 S. Jones Blvd SUITE 500”, 10b: “Las Vegas”, 10c: “NV”, 10d: “89107–2623”, 10e: “(305) 462–1536”.
 11. Onbirinci alana ise şirketin hizmet türünü yazın. Örnek: “Marketing Service
 12. Onikinci alana ise şirketin üyelerinin ismini yazacaksınız. Bireysel başvuru yapıyorsanız bu alanı boş bırakın. Örnek: “Cengiz Gok
 13. Onüçüncü alanda şirketinizin türü Corporation ise manager ismini ve adresini yazın. LLC ise şirketiniz bu alanı boş bırakın. Örnek: “Mehmet Gunduz — Manager Address as Above
 14. Ondördüncü alana ise eğer şirketiniz kuruldu ise şehir eyalet ve kuruluş tarihini girin. Henüz kurulmadı ise bu alanı boş bırakın. Örnek: “Santa Fe, NM/October 2019
 15. Onbeşinci alana noter imza atacak. Siz herhangi bir şey yapmıyorsunuz bu alana.
 16. Onaltıncı alana kendi imzanızı atmanız gerekiyor. Eğer online noter ile yapacaksanız alanı boş bırakın. Online noter görüşmesinde onlar bu alanı dolduracaklardır.

Doldurduğunuzu formu indirmek için sağ üst köşedeki yazıcı resmi olan yazdır butona tıklayın.

Açılan ekranda “hedef” alından “PDF olarak kaydet” seçin ve kaydet butonuna tıklayıp dosyayı indirin.

Formda düzenleme yapacaksanız https://www.sejda.com/tr/pdf-editor bu siteye formu yükleyip düzenleme yapabilirsiniz. Örnek bir youtube videosunu izleyebilirsiniz.

Güncelleme: 12.03.2020

Incfile ile şirket kurarken, incfile size kendilerinin adres hizmetlerini kullanmak isteyip istemediğinizi soruyor. Eğer incfile’ın adres hizmetini kullanmak isterseniz aylık $29 ücreti var. Ayrıca noter konusunu da kendi anlaşmaları sayesinde notarize.com ile online çözebiliyorsunuz.

Her şeyden önemlisi noter konusuna gelecek olursak şansınızı Notarycam.com üzerinden deneyebilirsiniz. Burda önemli olan nokta hizmet sağlayıcınıza, ABD’de yaşamadığınızı, kimlik veya pasaportunuzda adres bölümü olmadığı için adres eşleşmesi yapmalarının mümkün olmadığını açıklamanız gerekecektir.

“Hi, I’m filling the USPS Form 1583 and I have a question about the notary verification. I’m a non-US resident person. I don’t have SSN. I don’t live in the US. I have only a Republic of Turkey Identity Card and Passport. The notary is unable to verify the address with my Identity Card and Passport. Because there isn’t any space for address on Identity Card and Passport. Also, I have not US driver license, lease, mortgage, insurance policy, utility bill. So, I can provide only a Republic of Turkey Identity Card and Passport and notary is unable to verify the address. Is that okay with you?”

Sizin için örnek bir açıklama metni yazdım. Müşteri destek kısmında çalışan kişilerin bunları anlaması zor olabiliyor. Onlara anlatmak için bir sürü mail atmanız gerekebilir. Amerika’da yaşayan biri değilim deseniz bile yetmiyor. Sizden ABD ehliyeti, sigorta kaydı ya da elektrik-su faturası sağlayabilirsiniz diye cevap veriyorlar. Sizin yazdıklarınızda sorun yok, genelde karşı tarafın okuduklarını anlamalarında sorunları oluyor.

Hizmet sağlayıcınızdan onay aldıktan sonra Notarycam.com üzerinden noter işleminizi halledebilirsiniz.

Bunlar haricinde sasquatchmail.com noter onayı istemediğini duydum. Formu doldurup, kimlik ve pasaport belgelerini gönderince hizmetlerini kullanabiliyormuşsunuz.

Kaynak

https://medium.com/@canberkozer/usps-1583-formu-nas%C4%B1l-doldurulur-a038739ee2db