Transferwise Nedir? Transferwise Hesabı Nasıl Açılır?

Bildiğiniz gibi PayPal uzun süredir Türkiye’de kullanıma kapalı. Bazı iş sahipleri bu sorunu yurt dışında şirket açarak çözdüler peki bireysel kişiler ya da girişimciler bu konuda ne yapacak?

İşte bu noktada PayPal ile benzer hizmetleri veren şirketler sayesinde bu sorunu çözeceğiz.

Not: Bu konu “nasıl PayPal hesabı açılır” hakkında değildir.

Türkiye’deki kullanıcıların kullanabileceği 2 seçenek karşımıza çıkıyor. Payoneer ve Transferwise. Payoneer genellikle şirketlerden ödeme almak için kullanılıyor lakin bu yazıda size Payoneer değil, Transferwise’ı tanıtacağım.

TransferWise Nedir?

TransferWise para göndermenize, ödeme almanıza ve uluslararası olarak para harcamanıza yardımcı olan bir çevrimiçi hesaptır. Bir TransferWise hesabıyla yurt dışına para gönderebilir, diğer para birimlerinde ödeme alabilirsiniz.

TransferWise ile bir hesap açmak ücretsizdir ve sadece birkaç dakika sürer. TransferWise’da transfer ücreti haricinde başka hiçbir ücreti yoktur. Birey veya bir işletme olarak kaydolabilirsiniz. Para göndermek istediğiniz kişilerin Transferwise kullanmasına gerek yoktur.


TransferWise’a Kayıt Olmak

TransferWise’a aşağıdaki linkten kayıt olarak ilk £500’a kadar para transferinizde, transfer ücreti ödemeden paranızı istediğiniz şekilde gönderebilirsiniz.

TransferWise Kaydol

Not: Bir banka hesabı açarken genellikle banka şubesine bir kimlik belgesi götürürsünüz. TransferWise farklı değildir. TransferWise hesabınızı açtığınızda kimliğinizi (genellikle bir fotoğraflı kimlikle), adresinizi ve/veya kimliğinizi tutarken çektiğiniz bir fotoğrafınızı doğrulamamız gerekir. Genellikle iki iş günü sürer.


Tranferwise ile Yurt Dışına Para Gönderin

Transferwise ile anlık döviz kuru üzerinde para gönderebilirsiniz. Para transfer süreleri 0–5 gün arasında değişmektedir. Benim USD döviz cinsinden paramın Türkiyedeki vadesiz banka hesabıma transferi yaklaşık 20 dakika içinde tamamlanmıştı. Para gönderimini banka hesabınızdan veya kartınız ile yapabilirsiniz. İsterseniz direk banka hesabınızdan transferi yapabilirsiniz ya da transferwise hesabınıza para göndererek yapabilirsiniz. 1.000€ gibi bir para transferi için ortalama 1–10€ arası işlem ücreti ödersiniz. Ayrıca para gönderme işlemi sırasında ne kadar transfer ücreti ödeyeceğinizi, hangi kurdan döviz dönüşeceğini ve gönderdiğiniz kişiye ne kadar para geçeceğini görebilirsiniz.

Hem küçük miktar para transferleri hem de büyük miktar para transferlerinde her zaman en az transfer ücreti ödeyerek TransferWise üzerinden para gönderebilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda £50.000’un transferinden ne kadar transfer ücreti ödeyeceğinizi ve karşı tarafa ne kadar para geçeceğini görebilirsiniz.


Transferwise ile Yurt Dışından Ödeme Alın

GBP, EUR, AUD, NZD para birimlerinde bireysel hesap numaraları ve hesap bilgileri edinirsiniz. Dünya çapında para almak için bu bilgileri arkadaşlarınız, şirketler ve müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca hesabınızda 40’dan fazla para biriminde para tutabilir, ihtiyacınız olduğunda gerçek döviz kuru üzerinden diğer para birimleri arasında çevrim yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Hangi ülkelere para gönderebilirim?

Cevap: Transferwise ile para gönderebileceğiniz ülkelerin listesi için tıklayınız.

2. Birden fazla hesap açabilir miyim?

Cevap: Bireysel kullanıcılar birden fazla hesap açamaz ama TransferWise Business hesabı açabilirsiniz.

3. Peki ya vergiler?

Cevap: Vergiler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

4. Banka veya kredi kartından para transferi ücretleri ne kadar?

Cevap: Ücret listesi için tıklayınız.

5. Payoneer ile karşılaştırıldığında hangisi daha mantıklı?

Cevap: Payoneer kartınızda $100 olduğunu varsayalım. Debit kartınızı kullanarak ortalama $4,05 transfer ücreti ödeyerek parayı Türkiye’deki banka hesabınıza çekebilirsiniz. Aynı fiyata Payoneer hesabınızdan banka hesabınıza transferini talep edebilirsiniz ama Transferwise işleminin gerçekleşmesi çok daha hızlı olacaktır.