Sonunda Oldu. ASELSAN Yerli Kızılötesi Dedektörü Yaptı

Uzun ve kapsamlı araştırmalar sonucunda kızılötesi detektörlerde teknolojinin en son hali kullanılıyor. Bunun yapılması gelecekte yapılacak yüksek düzeyde gelişmiş, yerli teknolojileri üretmemizin kapısını açıyor.
Bildiğiniz üzere kızılötesi dedektörler artık hayatımızın hemen her yerinde görebiliyoruz. örnek verecek olursak;gittiğiniz alışveriş merkezinde yapılan bir üst taramasında.


Özellikle en çok savunma sanayinde kullanılan bu teknoloji için uzun yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde geniş ve kapsamlı çalışmalar yapan ASELSAN son yıllarda yapılan yoğun ve kararlı bir şekilde sürdürülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda orta dalga boyu kızılötesi bandında çalışan, 640×512 formatında ve 15 mikrometre piksel adımına sahip cıva kadmiyum tellür tabanlı milli kızılötesi dedektörleri üretibilir hale getirmeyi başardı.
Ürün temini, yüksek maliyeti ile çok büyük sıkıntılar olabiliyor bu nedenle Milli imkanlarla geliştirilmesi çok önemli.Bu dedektörler keşif gözetleme, füze arayıcı başlık, hedefleme sistemleri, insansız hava araçları ve Milli Muharip Uçağın  elektro-optik sistemleri gibi pek çok alanda kullanılabilecek.
Her şeyden önemlisi Milli olarak üretilen bu teknoloji ihraç izni kısıtlamaları gibi sorunları ortadan kaldırıyor.