OTOMOBİLDE %50’NİN ÜZERİNDE YERLİLİK OLACAK

Turkcell’in düzenlediği Teknoloji Zirvesi etkinliğine konuşmacı olarak katılan Türkiye Otomobili Girişim Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, yerli otomobil hakkında açıklamalarda bulundu.
Gürcan Karakaş’ın yaptığı açıklamalara göre yerli otomobil,  %50’nin üzerinde yerli olacak. Gürcan Karakaş, Yola çıkış noktasındaki %50’lik oran gayet iyi bir oran. İfadelerini kullandı. Bunun bir başlangıç olduğunu ve bu başlangıçtan sonra gelecek olan ekosistem ile beraber katma değerin katlanarak artacağını, özellikle akıllı şehirler ile bağlantısı yönünden baktığımızda yeni iş fırsatları getireceğini düşünüyoruz.” dedi.
Yerli otomobilin Seviye 3 otonom sürüş yeteneğine sahip olacağı bir kez daha ifade edilirken seviye 3 otonom sürüş yeteneğinin önemi hakında açıklamalar yapıldı.
Otomobil kendi kendine şerit değiştirebilecek, uzun bir yolculuğu şoförün kısmi müdahaleleri ile sorunsuz ve güvenli bir şekilde tamamlayabilecek. Otomobillerin otonom sürüş seviyesi, yapay zekanın şoför müdahalesine duyduğu ihtiyaca göre seviye 0 ile seviye 5 arasında değerlendiriliyor.

Tamamen sürücüsüz yani şoför müdahalesine gerek duymadan yolculuk deneyimi yaşatan araçlar seviye 5 olarak sınıflandırılıyor. Bugün seviye 3’ün üzerinde seri üretimi yapılan otonom sürüş seviyesine sahip bir  araç bulunmuyor.
Yerli otomobil, seviye 3’e uyumlu otonom bir araç olacak.
10 yıl içinde satılan bütün araçlar otonom olacak ...
Hüseyin Karakaş, otomobilin 48 aylık ürün geliştirme süreci tamamlandıktan sonra yani 2022 yılının ortalarında satışa hazır hale geleceğini ifade ediyor.