John Wick Neden Diğer Aksiyon Filmlerinden Daha Başarılı ?

John Wick’i Diğer Aksiyon Filmlerinden Ayıran Ne? Kamera açıları, görsel efektler, oyunculuklar ve hepsinin müthiş bir birleşimi. John Wick Neden Diğer Aksiyon Filmlerinden Daha Başarılı?

Aksiyon filmi izlemeyi sevmeyen çok azdır herhalde. Hoşlanmayanlarda de muhtemelen aşırı yorucu bulduklarından sevmiyodur. Çünkü, Son 10-15 senenin aksiyon filmlerinin çoğu aşırı hızlı.

Filmi izlerken adamların yaşadığı aksiyondan biz yoruluyoruz, yani o kadar yoğun sahneler var. Bu da filmleri takibini zorlaştırıyor. Ama, bence, John Wick bu furyayı kurtaran serilerden. 3. Filmi de yine müthiş olmuş. Hatta ilk film kadar bile güzel olmuş denilebilir bence.

Önce filmin teknik bir analizini yapalım. Sonra karakteri inceleyelim. Aksiyon filmlerini ben çok çok seviyorum. Ama son 15 senede nasıl bir problem var.Onu açalım biraz. Problem, şu. Sahneleri çekerken, çok fazla kesip birleştirme yapmak. Yani, Aksiyonu vermeye çalışmıyorlar. Gizlemeye çalışıyorlar biraz. Önce kötü bir örnek verelim. Mesela, Sürekli konuşulan Hakan Muhafız’a bakabiliriz. uğraşmıyorlar bunlarla. Ve en önemli terimlerden biri Ortalama Çekim Süresi , burada geliyor. John Wick Neden Diğer Aksiyon Filmlerinden Daha Başarılı?

Video: John Wick Neden Diğer Aksiyon Filmlerinden Daha Başarılı ?

John Wick 3

2 saatlik bir film boyunca, kaç farklı sahne kullandınız. Eğer oran yüksekse, büyük ihtimal filmde seyirciyi yorucaktır. Oranı düşük tutmak içinse çok fazla çalışmanız lazım. Neyse ki, John Wick ve Keanu Reeves bu antremanları yapmaktan kaçan birisi değil. Uzun Uzun antramanlar yapmışlar. Yönetmen de kendisinin eski dublörüydü. O yüzden bir aksiyon sahnesi nasıl işliyor, çok daha iyi çözmüşler.

John Wick 3 Güzel mi ?

John Wick serisine geçelim. 3. Filmde Önceki filmler kadar güzel bir film olmuş bence. İlk filmdeki o müthiş Bar sahnesine yaklaşan sahneler bile var. Hatta ilk 20 dakika. Harikaydı. Bahsettiğim aksiyon sorununu İlk 2 filmden bu sorunu çözdüklerini biliyoruz. Mesela ilk filmden şu sahne, Şu sahnenin güzelliğine bakın ya. Kamera, John wick ve kötü oyuncunun uyumu. Bunların hepsi o kadar dakik ki. Biri bile geç kalsa bu sahneyi tekrar çekmek zorundalar. Diğerleri 1 saniye’de 3 sahne kullanır. John Wick 10 saniyede 3 kesim. 3 sahne de bir amaca hizmet ediyor. Seyirciye aksiyonu daha iyi verme.

İkinci olarak, Müzik ve aksiyon çok uyumlu. Bizi filmin içine çekiyor. Ve müziği harika kullanmışlar bu filmde de. Filmin çok hızlandığı yerlerde seyircinin başı dönmesin diye müziğin sesini kısmalar, önemli hareketlerde müziği tamamen durdurmalar. Çok başarılıydı. Madem başlık harika bir aksiyon filmi nasıl çekilir. Bir örnek daha verelim. Belki aksiyonu en iyi yapan film, Görevimiz tehlike’dir. Benim en sevdiğim filmi 6. Filmiydi. Burada, bir tuvalette dövüş sahnesi var. Ve bu dövüşte, 0 müzik var. Olağanüstü. Müzik olmadan da bütün o gerginliği veriyorsa sahne bize, zaten başarılıdır.

Ama yeni filmlerde müzik baş döndürüyor. Filmden koparıyorlar. John Wick burada da çok başarılıydı. Filmde bir diğer teknik ayrıntı da, kamera da kullandıkları Lens’ler. İlk filmde siyah tercih ettiler. İkinci de mavi. Üçüncü de distopik bir pembe. Hepsi de filmlerin anlatmak istediği duyguya çok güzel yakışıyor.

Karakterimiz ise, bir aksiyon filmine yakışır bir adam. Şikayet eden, mızmızlanan bir karakter değil. Zor durumda kalsa da yalan söylemiyor. Yaptıklarını bize açık açık söylüyor. Hatta Başı bu yüzden belaya bile giriyor. Mesela, ikinci film de şu adama yalan söyleyebilirdi. Belki yine yakalanırdı ama kaçabilirdi de. Bilemeyiz. Ama, Wick yalan söylemiyor. Yaptığı işin sonuçlarına katlanması da bence onu farklı kılıyor.