Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting ne işe yarar? İnternet ortamında yer almak ve bir web sitesine sahip olarak birçok kişiye ulaşmak istiyorsanız sahip olacağınız web sitesinin hostinge ihtiyacı vardır. Hosting hizmeti sayesinde sitelerinizde paylaşmayı düşündüğünüz resimler, metinler, dosyalar gibi yapmış olduğunuz tüm paylaşımlar burada saklanır. Hosting sayesinde sitenize giriş sağlayan kullanıcılar sitenizin içeriğine erişim sağlayabilir. Hosting hesabına sahip olmadan web sitesinde paylaşım yapamazsınız.

Hosting Türleri Nelerdir?

Web sitemizde paylaşım yapabilmek adına ihtiyacımız olan kurumsal hosting hizmetinin türleri bulunmaktadır. Bunlar kaynakların boyutuna, sunucunun kullandığı işletim sistemine ve türüne göre sıralanabilir.

Kullandığı İşletim Sistemine Göre Hosting Çeşitleri

Kullanmakta olduğumuz bilgisayarlarda nasıl işletim sistemleri varsa web sitelerimizde kullanacağımız hosting hizmetleri de işletim sistemine göre bulunmaktadır. İşletim sistemine göre kullanabileceğimiz iki hosting çeşidi bulunmaktadır.

Linux Hosting

Açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Linux sisteminde kullanabileceğiniz “Linux Hosting” hizmeti bulunmaktadır. Linux Hosting PHP, MySQL, Perl ve Cgi gibi siteler için idealdir.

Windows Hosting

En popüler işletim sistemi olan Windows işletim sistemi içerisinde kullanabileceğimiz hosting hizmeti karşımıza “Windows Hosting” olarak çıkmaktadır. ASP kodlama dilinde yazılmış siteler ve MSSQL ve Access veri tabanı ile hazırlanan siteler içinde en uygun tür Windows hosting türüdür.

Hosting Yönetimi İçin Teknik Bilgi Gerekli midir?

Teknik bilgi ihtiyacı çok fazla bir bilgiye ihtiyaç duymasa da gerekmektedir. Az da olsa teknik bilgiye sahip olmanız kontrol paneli üzerinde istediğiniz işlemi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta hosting hizmetinizi internet sitenizin yazıldığı yazılım diline uygun olacak şekilde seçmektedir. Hosting hizmetleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi iki farklı işletim sistemine uygun olacak şekilde yazılabilmektedir. Eğer sizin sahip olduğunuz hostingin yazılımı PHP ile kodlanmış ise Linux tabanlı hosting hizmeti almalısınız. Eğer mvc, .netcore gibi yazılımlar ile yazılmış ise Windows tabanlı hosting hizmeti almalısınız.

Bununla birlikte hosting paketi seçerken bilgisayarınızda bulunan CPU, RAM ve disk özellikleri göre paket seçimi yapmalısınız. Özelliklere göre hareket etmeniz internet hızınızın durumunu belirleyecektir.