Fortnite Google Play Mağazasına Geliyor

Epic Games, teknoloji deviyle uzun süredir devam eden bir anlaşmazlıktan sonra Fortnite’ı Google Play uygulama mağazasında yayınladı.

Başlık daha önce yalnızca pazar yeri dışındaki Android kullanıcıları tarafından kullanılabiliyordu. Bu, Google’ın bir dizi oyun içi satın alma alacağı anlamına geliyor.

Google, Mart ayında başka yollarla dağıtılan uygulamaları engelleyen isteğe bağlı güvenlik önlemleri getirdi.

Epic, hareketin oyunu Google platformunda serbest bırakmak için ittiğini söyledi. Uzmanlar, hareketin oyunculara fayda sağlayacağını öne sürüyor.

Fortnite, milyonlarca oyuncu ve izleyici çeken dünyanın en popüler video oyunlarından biridir.

“Oynaması ücretsiz bir oyun” olarak, yaratıcıları dans hareketleri satarak para kazanır, oyuncunun karakterinin görünümünü değiştirmek için “kaplamalar” ve yayın öncesi oyun modlarına erişim sağlar.

Apple ve Google, Epic genel müdürü Tim Sweeney’in daha önce “orantısız” olarak tanımladığı bir ücret olan çevrimiçi mağazalarıyla dağıtılan uygulamalarda yapılan işlemlerin% 30’unu kesiyor.

Apple’ın mobil iOS platformu söz konusu olduğunda, Epic’in kabul etmekten başka seçeneği yoktu, çünkü kullanıcıların yazılım yüklemesine izin vermenin başka kolay bir yolu yok.

Ancak şimdiye kadar Google’a karşı çıkmıştı.

Epic Games, “Google, indirilen ve güncellenen yazılımlar, kısıtlayıcı üretici ve taşıyıcı anlaşmaları ve anlaşmaları için korkutucu, tekrarlayan güvenlik açılır pencereleri gibi teknik ve ticari önlemlerle Google Play’in dışına indirilebilir yazılımları dezavantajlı duruma getiriyor” dedi.

“Google Play Store dışında elde edilen Google Play Protect doğrudan blok yazılımı gibi yeni çabalar. Bu nedenle, Google Play Store’da Android için Fortnite’ı başlattık.”

  • Epic Games, Fortnite’ın yeni sezonunun çıkışını erteledi
  • Bilgisayar oyunları: Kilitlenme oyalamadan daha fazlası
  • Fortnite patronu oyun yağma kutuları ‘zarar vermek’ diyor

Bir uzman, hayal kırıklığına rağmen Epic’in uzun vadede yine de faydalanması gerektiğini söyledi.

Ampere Analysis oyun araştırma direktörü Piers Harding-Rolls, “Epic mermi ısırdı ve Google Play’de Fortnite’ı piyasaya sürdü, çünkü Android’de, özellikle akıllı telefon kullanımının hala arttığı pazarlarda kısmen kullanılmayan bir kitle kalıyor.” Dedi.

“Ayrıca, oyunu indirme ve güncelleme kullanıcı deneyimi Google’ın birinci taraf hizmetleriyle gelişecektir.”

Oyunun, Salı günü yayınlanmasından bu yana Play Store’da 50.000’den fazla kez indirildiğini de sözlerine ekledi.

Epic geçtiğimiz hafta Fortnite’ın üçüncü sezonunun çıkışını Haziran ayına kadar ertelediğini açıkladı.

Nedenini açıklamamıştır, ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle firma personelinin evden çalışmak zorunda kaldığı gecikmelerden kaynaklanabilecek spekülasyonlar olmuştur.

[post_kaynak baslik=” https://www.bbc.com/news/technology-52383286″]