En İyi Araba Kovalamaca Sahneleri Neden En İYİ?

En iyi araba kovalamaca ; Hızlı ve öfkeli serisinin yeni filmi çıktı. Bu sefer son 2 filme benzemiyor çünkü çok çok iyi bir yönetmenleri var. John Wick ve Deadpool 2 ‘nin yönetmeni filmin başında.

Film güzel, çünkü bu sefer başarılı araba kovalamaca sahnelerini filme katmışlar. Ve biz de bu video da başarılı bir araba kovalamaca sahnesi nasıl oluyor ona bakalım.

Hızlı ve öfkeli serisinde hep inanılmaz araba fikirleri oluyor. Mesela, uçaktan atılan arabalar? Gökten düşen arabalar? Veya, buzda giden bir lamborghini. ; ama bu kadar yaratıcı fikirler bir sahneyi güzel yapmaya yetmiyor. bence bunun 3 temel sebebi var.

Öncelikle şu sahneyi izleyelim. Bu sahne Taken 2’den. Zaten Ne zaman kötü bir aksiyon filmi örneği vericek olsam Taken’a bakıyorum. Sahnede göze çarpan ilk şey çok fazla planı kesip birleştirmeleri. Saydım, 19 farklı planı kesip yapıştırdılar.

En iyi araba kovalamaca bkz. Tüm film/Diziler

Şunun gibi planlardan Bunun dövüş sahnelerinde nasıl kullandıldığını şu sağdan çıkan videoda anlatmıştım. Ama bu sefer konumuz daha farklı. Bir araba sahnesini kötü yapmak için bu yeterli değil.

Şimd, bourne 2 filmine bakıyoruz. İkisi de aynı mantıkla çekilmiş filmler; çok fazla plan kullanılıyor yani.

Hızlı ve Öfkeli?

Bu tekniğin amacı, aktörün verdiği her kararı göstermeye çalışmak. Mesela, gaza bastığı sahne, vites değiştirdiği sahne gibi.

Bu şekilde, oyuncunun vereceği kararların zorluğunu gösterebilirsiniz. Seyirci de işin içine dahil olur yani. Peki, bu iki filmi bu araba sahnesinde farklı yapan ne? Fark şu: yönetmenlerin kullandığı kamera açıları ve neye odaklandıkları.

Bourne serisinde içinde bulunduğumuz ortamı, coğrafyayı, önümüzdeki engelleri anlıyoruz. Taken’de ne oluyor ne bitiyor fikrimiz bile yok. Daha iyi anlamak için bir başka iyi örneğe bakalım. Bu filmde yönetmen 3 farklı açı kullanıyor.

Birincisi arabanın içinden. Amaç, önümüzde ne olduğunu göstermek. Diğer ikisi yandan ve arkadan. Bu da arabanın diğer arabalara nazaran hangi pozisyonda durduğunu anlamak için.

Yani, iyi bir araba kovalamaca sahnesinde çok önemli iki şey var. Birincisi, yoldaki tehlikeleri sürücünün gözünden görmek ve onları nasıl aşacağını düşünmek; ikincisi peşindeki arabaların nerede olduğunu bilmek yani içinde bulunduğu coğrafyayı anlamak.

Mesela bu sahnede, önce geniş açıdan arabaların birbirine göre nerde durduğu gösteriliyor yani bize konuyu güzelce veriyor sahne.

taksi

Sonra arabanın içindeki kişinin tepkisini görüyoruz. Sonra önümüzdeki engelleri. Bu planda seyirciye şu soruyu sordurmak önemli.

Nası çıkıcak bu işin içinden. ve en sonda çarpışma sahnesi. Ama ilk gösterdiğim kötü örnekte, arabaların nerede bulunduğunu, neyle karşı karşya olduğumuzu veya neye çarpacağımızı bilmiyoruz. Sadece sallanıyoruz. Daha doğrusu oyuncuların sallanmasını görüyoruz. Bu da bizi üçünü konumuza getiriyor.

Bir kovalamaca sırasında oyuncuların tepkisi nasıl olmalı. Hızlı ve öfkeli serisinde en beğenmediğim özelliği de bu.

Bu sahnelerde çok fazla yapmacık bağırma sesleri, gereksiz espriler ve komedi var. Ama, Başarılı örneklerde tepkiler sadece sürücünün heyecanı veya sallanmayı göstermek şeklinde oluyor.

Bu da sahnenin gerginliğini arttırıyor. Ama Hızlı ve öfkelideki gibi gereksiz esprilerle ciddiyeti kaçırır. Son filmde bunun oranı biraz azalmış. Ayrıca, en son çekilen güzel bir aksiyon filmlerinden de bir şeyler kapmışlar. 2 sene önce çekilen yeni nesil bir aksiyon filmi benim gördüğüm en iyi aksiyon sahnelerinden birisini çekti.

Baby Driver. Ve bu kategoriye yeni bir kural daha getirdi. Aksiyon ve müziğin uyumu.

Yapılan her dönüş, müziğin geelen beatiyle aynı anda gerçekleiyor. Hatta, yönetmen sahneleri özellikle müziğe uydurmak için yazmış, bu sahneler bunun için özenle çekmiş. Ayrıca, az önce bahsettiğim kurallara da dikkat etmiş yönetmen.

Yani, arabanın önünde ne olduğunu, arkasında arabanın ne kadar uzakta olduğunu ve oyuncuların tepkilerini de vermeyi ihmal etmemiş. Son çıkan hızlı ve öfkeli filmi bir baby driver değil elbette.

Ama yönetmen bundan önceki hızlı ve öfkeli filmlerine taş çıkarmış, neredeyse fast 5 kadar güzel bir film olmuş.

Videoyu burada bitiriyorum, İzlediğiniz için teşekkürler, beğendiyseniz takip etmeyi unutmayın, sonraki videolarda görüşmek üzere.