Elon Musk Dünyanın En Zengin İkinci Kişisi Oldu

Teknoloji girişimcisi Elon Musk, kişisel servetindeki meteorik bir yükselişin ardından dünyanın en zengin ikinci adamı olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i geride bıraktı.

Musk’ın net değeri, araba firması Tesla’daki hisselerin artmasının ardından 7,2 milyar dolar (5,4 milyar sterlin) artışla 128 milyar dolara yükseldi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Amazonun kurucusu olan Jeff Bezos dünyanın en zengin birinci kişisi.

Bu, elektrikli otomobil üreticisinin hisselerinin yeni bir satın alma dalgasını tetikledi, şirketin piyasa değerini 500 milyar doların üzerine çıkardı ve Bay Musk’ın işteki holdinginin değerini artırdı.

Tesla, Toyota, VW ve General Motors gibi rakiplerin araçlarının bir kısmını üretmesine rağmen, halihazırda dünyanın en değerli otomobil firması.

Salı günü Almanya’da yaptığı konuşmada Musk, Tesla’nın kitlesel pazar segmentine küçük bir otomobille girerek Avrupa’da genişlemesinin “mantıklı” olabileceğini söyledi.

“ABD’de arabalar kişisel zevkler nedeniyle daha büyük olma eğilimindedir,” dedi. “Avrupa’da, daha küçük olma eğilimindedirler.”

Ve yıllarca süren kayıpların ardından Tesla, pandemiye rağmen otomobillerinin satışları iyi performans gösterdiğinden art arda beş çeyrek kar elde etti.

Kaliforniya merkezli firma, 500 milyar doları aşan piyasa değeriyle S&P 500’e en büyük yeni giren firma olacak.

Bu, endeksi izleyen yatırım fonlarının otomatik olarak hisselerini tutacağı ve hisse fiyatındaki kazançlardan yararlanacağı anlamına geliyor – yatırımcıları heyecanlandıran bir haber.

Gates ve Bezos

Microsoft’u kuran Bill Gates, 2017’de Bezos’un onu zirveye çıkarmasından önce yıllarca dünyanın en zengin kişisiydi.

Bay Gates’in serveti 127,7 milyar dolar değerinde ancak on yıllar boyunca hayır kurumlarına büyük meblağlar bağışlamamış olsaydı daha yüksek olurdu.

Jeff Bezos’un net değerinin Bloomberg tarafından 182 milyar sterlin olduğu tahmin ediliyor. O da bu yıl Amazon’un hizmetlerine olan talep salgında artarken kişisel servetinin arttığını gördü.

Düzenli olarak tartışmalarla uğraşan Musk, geçtiğimiz haftalarda olaylı bir olay yaşadı.

Geçen hafta sonu, “büyük olasılıkla” ılımlı bir Covid-19 vakası olduğunu ve “hafif soğuk algınlığı” semptomları olduğunu tweetledi.

Musk’ın SpaceX’i tarafından inşa edilen bir roketle Uluslararası Uzay İstasyonu’na dört astronot fırlatılmadan bir gün önce geldi.

Kaynak.