Amerika’da Nasıl Şirket Kurulur?

Uzun zamandır kendi şirketimi ABD’de kurmak için araştırmalar yapıyordum. Bu süreçte Türkçe kaynak eksikliğinden dolayı yüzlerce İngilizce makale okudum diyebilirim. İlk şirketimi kurduktan sonra şimdi ikincisini açmayı planlıyorum. Bu yazıda size Amerika’da şirket kurmak hakkında bilmeniz gereken önemli detayları paylaşacağım.

Not: Ben CPA veya muhasebeci değilim. Bu bilgiler eğitici amaçlı olup araştırmalarım ve tecrübelerime dayanmaktadır. Herhangi bir faaliyet göstermeden önce CPA ile görüşmenizi tavsiye ederim.

2 yıl önce de “Estonya e-Vatandaşlık ve Şirket Kurmak” hakkında bir yazı paylaşmıştım. Bu yazıda size genel olarak Amerika’da şirket kurmanın süreçlerinden ve bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. Son olarak da Estonya’da ve Amerika’da şirket kurmanın avantajlarını karşılaştıracağız

Neden Amerika‘da Şirket Kurmayı Tercih Etmelisiniz?

  • En büyük nedeni, Amerikan vatandaşı olmayan kişiler için vergi cenneti olmasıdır. Bu vergi cenneti herkese uygun değil tabii ki.
  • Şirket kurmanın ve yönetmenin maliyetlerinin düşük olması.
  • E-ticaret yapanların Amerika’da şirket kurarak PayPal ve Stripe’a erişebilecek olması.
  • İtibar.
  • Gizlilik

Amerika’da Nasıl Şirket Kurulur?

Dünya ticaretinin merkezi ülke olan Amerika Birleşik Devletlerinde şirket kurmak gerçekten çok kolay. Şirket açmak sadece birkaç gün sürüyor. Başvurunuzu Amerika’da sizi yasal olarak temsil edecek(Registered Agent) bir şirket ile online yapabiliyorsunuz. Sizden bir sürü belge, evrak toplamanız istenmiyor. Temel olarak sizden, “Ad, soyad, adres, telefon numarası, mail adresi” gibi bilgiler isteniyor. Bilgileri sağladıktan sonra şirket türü, şirket ismi, şirket sahipleri ve sahiplik yüzdelerini seçip başvuruyu tamamlıyorsunuz. Son olarak da başvurmak istediğiniz eyaletin tek seferlik dosyalama ücretini ödemeniz gerekiyor. Bu ücretler seçtiğiniz eyalete göre $50’dan başlayıp $250’a kadar çıkıyor.

Amerika’da Şirket Türleri

Sole Proprietorship ve S-Corp şirket türlerini detaylı açıklamayı düşünmüyorum. Sole Proprietorship, kendi şahsınız olarak iş yapmanıza denir. Sorumluluğu fazla olduğu için genelde LLC tercih ediliyor. S-Corp’un hissedarları Amerikan vatandaşı(resident alien) olmak zorundadır. Bu yüzden de tercih edebileceğiniz bir şirket türü değil.

Limited Liability Company (LLC)

LLC, sınırlı sorumluluklu şirket anlamına gelmektedir. Bu isimdeki temel neden, şirketin borç ve yükümlülüklerinden, kişisel varlıklarınızın korunmasıdır. Şirketiniz, kendi borçlarından sorumludur. Şirketinizin borçlarını, sizin kişisel varlıklarınızdan tahsil edemezler. C-Corp gibi düzenli toplantı ve seçim yapma zorunluluğu yoktur. Corporation türüne göre daha az kağıt/evrak işleri vardır. Şirketin yönetim şeklini Operation Agreement(İşletme Sözleşmesi) ile istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Vergi konularını sonraki bölümlerde anlatacağım.

C Corporation (C Corp)

C-Corp da, LLC gibi hissedarları şirketin borç ve yükümlülüklerinden korunur. C-Corp yönetmek için yıllık düzenli şirket hissedarları ile toplantı yapmalı ve rapor hazırlamak durumundasınız. C-Corp, şirket düzeyinde ve bireysel düzeyde vergilendirilmektedir. Şirket olarak, %21 oranında Corporate Tax(Kurumlar Vergisi) ödemekle yükümlüdür. Ardından net karı şirket hissedarları ile paylaşıldığında, hissedarlar Dividends Tax(Kar Paylaşımı) ve Income Tax(Gelir Vergisi) ödemekle yükümlüdür. Bu vergiler haricinde, şirketi kurduğunuz eyaletin de kendisine özel vergileri olabilir.

Amerika’da Şirket için Eyalet Seçimi

Her eyaletin kendine özel yasaları ve vergileri mevcut. Genel olarak Delaware, Wyoming ve Florida tercih ediliyor. Bu eyaletlerin, diğer eyaletlere göre tercih edilmesinin en büyük sebebi vergilerdir. Eyaletlerin gelir vergisi, franchise vergisi gibi vergi çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca bazı eyaletler sizden yıllık rapor sunmanızı ve bununla birlikte küçük bir ücret ödemenizi istemektedir. Eyaletlerin websitelerini ziyaret edip, vergiler hakkında bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda genel olarak eyaletlerin ücret ve vergi oranlarını görebilirsiniz.

Gizlilik istiyorsanız Wyoming, şirketinizin kurumsal olmasını ve daha sonra halka arz planı yapıyorsanız Delaware, yabancı yatırımcılara uygun bir yer arıyorsanız Florida tercih edebilirsiniz.

Delaware: https://revenue.delaware.gov/

Wyoming: http://revenue.wyo.gov/

Florida: https://floridarevenue.com/

Şirket İsmi Seçimi

Her eyaletin kendi kuralları olabiliyor. Genel olarak şirket ismi seçtikten sonra yanına LLCL.L.C. veya Limited Company getirilerek şirket ismi tamamlanır. Eğer kurduğunuz şirket ismi dışında farklı bir isim kullanmak isterseniz “DBA=doing business as” formu doldurmanız gerekmektedir. Şirket isminiz “New World LLC” olsun ama siz DBA onayı aldıktan sonra “New World Marketing” şeklinde isim kullanabilirsiniz.

Registered Agent Seçimi

Registered Agent, sizin şirketinizin devlet ile iletişimini sağlayan bir temsilcidir. Registered Agent Amerika’da yaşayan bir kişi veya yetkili bir şirket olabilir. Registered Agent’lar genelde yıllık $100-$200 arası bir ücret talep etmektedirler. Her şirketin Registered Agent’ı olması zorunludur.

Amerika’da Şirket Kuruluş İşlemi

Şirket kuruluş işlemlerinde “Ad, soyad, telefon numarası, adres, şirket ismi, şirket sahipleri ve sahiplik yüzdeleri” gibi bilgiler ile şirket kuruluşunu tamamlayabilirsiniz.

Hangi Registered Agent ile Şirket Kurmalıyım?

Şirketi isterseniz kendiniz eyalet sitesi üzerinden kurabilirsiniz ama registered agent’ınız yoksa bu mantıklı seçim olmayacaktır. Ben Incfile ile şirketimi kurdum ve bir abimize de Incfile üzerinden şirket kurduk. Incfile, piyasadaki en ucuz ve en iyi firma olduğunu size söyleyebilirim. Neden?

Çünkü, Silver paketinde eyalet dosyalama ücreti haricinde sizden hiçbir şekilde ücret almıyorlar ve ilk yıl ücretsiz Registered Agent hizmeti sunuyorlar. Bu teklifi başka hiçbir Agent sunmuyor. Gold ve Platinium paketlerinde ücret alıyorlar ama aldıkları ücrete karşı çok hızlı ve iyi bir hizmet sunuyorlar.

Eğer, “onlar bana şirket kursun ben gerisini hallederim” diyorsanız Silver paket size uygun. “Gerekli olan her şeyi onlar halletsin” derseniz de Gold paket işinizi görür. Platinium ise biraz lüks. Eğer hemen şirket kurulumu olsun istiyorsanız, hızlı işlem servisini seçerek ertesi gün şirketiniz kurulmuş oluyor.

Incfile ile şirket kurmayı düşünüyorsanız bana Twitter veya Telegram üzerinden ulaşırsanız, daha önceden Incfile ile şirket kurma tecrübem olduğundan dolayı ücretsiz bir şekilde şirket kurulum işlemlerinde yardımcı olabilirim.

Incfile ile şirket kurmak için benim referansımı kullanabilirsiniz.

http://bit.ly/incfileTR

Telefon Numarası

Bu işlemlere başlamadan önce kendinize bir adet Amerikan(+1) numarası almalısınız. İsterseniz Skype üzerinden yıllık $60 civarı bir ücret ile telefon numarası kiralayabilir ya da TalkU App üzerinden yıllık $5’a telefon numarası kiralayabilirsiniz.

Şirket Adresi

Şirket adresi için de, bir adet iş adresi kiralamanızı öneriyoruz. Bu adresi şirket kurulurken kullanabilirsiniz. Bu adresin amacı, banka hesabı açmak istediğinizde ABD adresi sunmanız gerekiyor. Ayrıca ABD’den Türkiye’ye şirketiniz ile ilgili bir belge yollamak isterseniz, kiraladığınız bu adrese yollayıp oradan da Türkiye’deki adresinize gönderebilirsiniz. Adres kiralamak için PhysicalAddress.comVirtual Post MailIPostal1 veya sasquatchmail kullanabilirsiniz. Adres ücretleri genellikle aylık $8’dan başlıyor. Bunlardan herhangi birinden adres kiralamak istediğinizde sizden USPS 1583 formunu doldurmanız istenecektir. Bu form ile size hizmet sağlayacak kişilere postanızı açma, gönderme, yok etme yetkilerini veriyor olacaksınız.

Articles of Organization

Gereken bilgileri, telefon numarasını ve adres işlemlerini tamamladıktan sonra şirket kurulumu için Articles of Organization belgesini doldurmanız gerekecektir. Şirket kuruluş işlemini Incfile ile yapıyorsanız sizden istenilen bilgileri doğru alanlara girecek ve en son şirket kurulum ücretini kredi kartınız ile ödeyerek işlemleri tamamlayacaksınız. Daha sonra Articles of Organization belgesinin eyalete göndermeden değiştirmek istediğiniz bir bilgi var mı diye mail gelecek ve sonrasında belgeniz eyalete gönderilecektir. Eyaletten onay aldıktan sonra belgeleriniz Incfile hesabınıza yüklenecektir. Farklı bir agent ile yapıyorsanız, eyalet belgeleri Registered Agent’a gönderecektir. Onay belgesini aldıktan sonra şirketiniz resmi olarak kurulmuş oluyor.

Operation Agreement

Şirketiniz kurulduktan sonra “Operation Agreement” belgesini hazırlayıp saklayabilirsiniz. Bu belgede şirketinizi nasıl yöneteceğinizin detayları olacaktır. İnternet üzerinde örneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca banka hesabı açarken sizden bu bilgiler istenebilir.

EIN ve ITIN Vergi Numaraları

Şirketinizi kurduktan sonra, Federal EIN numarası almanız gerekmektedir. Bu şirketinizin vergi numarası olacaktır. Banka hesabı açarken sizden istenecek olan en önemli bilgidir. ITIN ise bireysel vergi numarasıdır. IRS’in sitesinden detayları öğrenebilirsiniz. Eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ITIN numarası da alabilirsiniz. ITIN size bireysel banka hesabı açmada ve kredi kartı almada yardımcı olabilir.

Amerika’da Şirket İçin Banka Hesabı Açmak

Amerika’da şirket kurmak isteyenlerin sorun olarak gördüğü lakin o kadar büyük mesele olmayan konu. Banka hesabı açmak için genel olarak EIN, Articles of Organization, Operation Agreement, Certificate of Good Standing gibi belgelere ihtiyacınız var.

Hiçbir Registered Agent size banka hesabı açmayı teklif etmeyecektir. Transferwise veya Payoneer de kullanabilirsniz lakin bu hizmet sağlayanlar bir banka değil şirkettir. Bu yüzden de PayPal hesabı açarken sorun yaşayabilirsiniz. Geleneksel bankalar da online olarak hesap açmıyorlar. Ama yeni nesil bankalar ile online hesap açmanız mümkün. Mercury gibi bankalardan online hesap açabilirsiniz ya da Amerika’da tanıdığınız varsa, ona yetki verip şirketiniz için banka hesabı açmasını isteyebilirsiniz. MonzoRevolut ve N26 da yakın bir zamanda(2020 sonları) ABD’de hizmet vermeye başlaması bekleniyor. Bunlar haricinde bir uçak bileti alıp Amerika’yı ziyaret edip, şirketiniz için bir banka hesabı açabilirsiniz. Istanbul havalimanından her gün Miami’ye THY ile $300‘a uçuşlar var. Miami’yi ziyaret edip şirketiniz için banka hesabı açmak size $1.000-$1.500 gibi bir ücreti gözden çıkarabilirsiniz.

LLC Şirketin Vergilendirilmesi

LLC için şirket düzeyinde vergi yoktur(ama yine de şirket gibi vergilendirilmek isterseniz bu mümkün). Şirketin net karı, LLC üyelerine(sahiplerine) geçer. LLC sahipleri de net kar için Income Tax(gelir vergisi) ödemek ile yükümlüdür. Bu vergiler haricinde, şirketi kurduğunuz eyaletin de kendisine özel vergileri olabilir. Bunlar haricinde eğer LLC için bir de Self-Employment Tax(Serbest Meslek Vergisi) vergisi bulunmakta lakin şirketi ABD dışından yönetiyorsanız bu vergiden sorumlu değilsiniz(Kaynak).

Türkiye’de İkamet Eden Birisi Nerede Vergi Ödeyecek?

Bu tamamen sizin şirketinize bağlıdır. Temel olarak “engaged in a trade or business” diye bir ifade vardır. Eğer şirketinizin ABD’de bir ofisi, çalışanı veya şirketinize değer sağlayan bir farklı şirket varsa, şirketiniz bu terime uygun hale gelir ve LLC’nin Income Tax(Gelir Vergisi)’ni ABD’de ödemek durumunda olursunuz. Eğer şirketiniz bu ifade ile eşleşmez ise Income Tax(Gelir Vergisi)’i Türkiye’ye ödemek durumunda olursunuz. Bu durumda da ABD’de %0 vergi ile şirketiniz yönetebilirsiniz. Bu yüzden vergi cenneti terimi kullanılmaktadır.

Kaynak: IRS1, IRS2 ve Çifte Vergilendirilmeyi Önleme Anlaşması

Şirketiniz için vergi konusunda karar almadan önce bir kaç farklı CPA ile görüşmenizi öneriyoruz.

Unutmayın. ABD’de vergi kaçırmak çok çok ciddi bir suçtur. IRS’e en küçük yanlış bir dosya gönderdiğinizde bile yüksek bir ceza($10.000) alabilirsiniz.

Şirket Kurmak İçin Amerika mı Estonya mı?

Şirket kurmak ve yönetmek olarak işe bakarsanız, ABD’de yıllık şirket yürütmek en ucuz $300 iken Estonya’da bu ücret ortalama €650 kadardır. İrtibar olarak düşünürseniz ABD yine öne çıkıyor. Bankacılık faaliyetleri derseniz, bana göre ikisi de aynı zorlukta. Şirket üzerinden oturma izni almayı düşünecek olursanız ikisinin de koşulları farklı olduğu için bir kazanan seçmek mantıklı değil. Bu yüzden ben tercihimi ABD’de şirket kurmak olarak seçtim.

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Amerikan vatandaşı değilim, yine de şirket sahibi olabilir miyim?

Cevap: Evet, bu yüzden Registered Agent’ler hizmet sunuyor. Bir Türk olarak Amerika’da şirket sahibi olabilirsiniz. Şirket kurmak ve yönetmek için ABD’de oturma veya çalışma izni gerekmiyor.

Soru: LLC mi C-Corp mu tercih etmeliyim?

Cevap: Sizin işlerinize en uygun olan şirket türü ne ise onu seçmelisiniz. En iyi diye bir şey yok. Eğer şirketinizi halka arz etmeyi düşünüyorsanız Delaware’de C-Corp kurmanız daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Soru: Amerika’da kendi şirketim için çalışabilir miyim?

Cevap: Bunun için green kart, girişimci veya tüccar vizelerinden birine ihtiyacınız var.

Soru: Şirket kurma süreci ne kadar sürmekte ve ne kadar ücrete mal olmaktadır?

Cevap: Kurulum süresi eyalete göre değişiyor. Ortalama 1–10 gün içerisinde şirketiniz kurulur. Şirketiniz için temel olarak ilk yıl kuruluş ücreti, sonraki yıllar da rapor ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bir de yıllık düzenli Registered Agent ücretini ödemeyi unutmayın. Yani temel olarak ilk yıl +$100, sonraki yıllarda da +$300 ücret ödersiniz.

Incfile ile şirket kurmayı düşünürseniz, daha önce Incfile ile şirket kurma tecrübem olduğundan dolayı size kuruluş işlemlerinde ücretsiz yardımcı olabilirim. Şirket kurulumu ile ilgili sorularınız için benimle Twitter veya Telegram üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak:

https://medium.com/@canberkozer/amerikada-%C5%9Firket-a%C3%A7mak-amerika-da-nas%C4%B1l-%C5%9Firket-kurulur-dd012bed8d58
Yorumlar

Reklam3

Trendler